מוצר נוסף בהצלחה

מומחים בכל העולם מכנים ורד מלכת פרחים אמיתית. בזכות מראה עדין ומפואר, מעודן ואלגנטי, ורד תופס מקום מרכזי ברוב קומפוזיציות הפרחים המסוגננות. ורד תמיד עומד בראש סדר עדיפויות של קהל הלקוחות, בעת בחירת זר פרחים בחנות האינטרנט פיונה. 

כיצד לבחור ורדים טריים?

ורד הוא אחד הפרחים העמידים ביותר. בעזרת טיפוח נכון, ניתן לשמור על רעננותו של זר ורדים באגרטל במשך למעלה משבועיים, במשך זמן זה ורדים טריים ינעימו את בני הבית בריח מדהים ובקסם מיוחד של עלי הכותרת הנפתחים בהדרגה. ורדים בוהקים בצבע אדום, בורדו, פטל ובגווני צבע של פירות יער אחרים, ישמרו על טריותם לאורך זמן רב יותר מורדים בגווני צבע בהירים. ההסבר לכך הוא בתכונות של עלי הכותרת: עלי הכותרת של ורדים נוטים להפוך לכהים יותר כתוצאה מהשפעת קרנות שמש ישירות. קרנות שמש ישירות אינן יפגעו בוורדים בצבעים בוהקים, לעומת זאת ורדים בצבעים בהירים יאבדו את טריותם עוד בהיותם חזקים ומלאי חיים. זנים של ורדים היברידיים ושל רדים אדמוניים הם העמידים ביותר וניתן לשמור על טריותם באגרטל לאורך זמן רב ביותר.

כיצד נראה ורד טרי?

 • סביב ניצנו של ורד טרי ממוקמת "חולצה", המורכבת מעלי כותרת חיצוניים צמודים, שנועדו להגן על הפרח מפני פגיעות. ניצנים של ורדים בצבעים בוהקים, עטופים בעלי כותרת חיצוניים בצבעים כהים יותר, אצל ורדים בצבעים בהירים (לבן ופסטל) עלי כותרת חיצוניים מלווים בסיבים ירקרקים. שכבת "חולצה", המורכבת מעלי כותרת חיצוניים, מהווה בסיס ומגנה על ניצן מפני פתיחה מוקדמת. עלי כותרת חיצוניים מתייבשים ונובלים ראשונים כדי לאפשר לניצן להיפתח בחופשיות. עלי כותרת חיצוניים קלים לזיהוי – הם פחות יפים, לעיתים מחוספסים ומקומטים מעט ושונים בעובי מעלי כותרת אחרים. אם "החולצה" של עלי כותרת חיצוניים אינה קיימת, המשמעות היא כי עלים חיצוניים נגזרו על מנת לגרום לורד להיראות טרי ואלגנטי יותר. בעת הרכבת זר אלגנטי משובח, ניתן להוריד עלי כותרת חיצוניים, אך על המומחים בחנות הפרחים לעשות זאת רק לפי בקשתכם ובנוכחותכם. כך תהיו בטוחים שזר שאתם מעניקים הינו טרי. מומחים מנוסים לא קורעים אלא גוזרים בעדינות עלי כותרת חיצוניים, כדי לשמור על בסיסו וצפיפותו של הגבעול.

 • עלים בצבע ירוק בוהק הצמודים בצורה הדוקה לגבעול סגור של הורד מסמנים טריות של הפרח. סימן זיהוי נוסף של טריות הפרח הוא כאשר העלים הירוקים מסביב לגבעול מכופפים מעט, אך עדיין מכוונים כלפי מעלה. במידה והעלים יבשים, קיבלו צורה אופקית או התכופפו מטה לכיוון הגבעול, אלה הם סימנים, כי ככל הנראה ורד זה לא יחזיק מעמד זמן רב.

 • על הגבעול של רוב זני הוורדים להיות מוצק, גמיש ואלסטי. המשמעות של ניצן רך היא, כי הפרחים אוחסנו במקרר זמן רב וכבר מתחילים לנבול. כופפו עלה כותרת אחד – עליו לקפוץ בעדינות ולחזור למקומו המקורי. אחזו בגבעול הפרח ונערו בעדינות. אם עלי הכותרת התחילו להתנועע ו"לרקוד", הימנעו מקניה. קיימים זנים של ורדים, כגון ורדים אדמוניות, אשר ניצנם אינו מוצק. בדרך כלל מדובר בוורד גינה, אשר לעיתים קרובות משולב בסידורים וקומפוזיציות משובחות. 

 • התבוננו בצורה החיצונית של עלי כותרת. על הצבע שלהם להיות אחיד והומוגני משני הצדדים (מלבד זנים רב גוונים). על המשטח של עלי הכותרת להיות נקי מכתמים, מיקרו סדקים ונזקים מכניים אחרים. אם הבחנתם בכתמים חלודים כהים, המשמעות היא שהוורדים אוחסנו בצורה לא נכונה והיה ניסיון להחיות אותם באמצעות ריסוס חוזר.

 • על העלים להיות מוצקים ומבריקים, בעלי צבע ירוק עסיסי. ירק נבול ומכופף כלפי מטה מסמן, כי הפרח אינו טרי.

 • על הגבעול להיות בריא, חזק וירוק לכל האורך. פגיעות, קרעים או חתכים חומים על הגבעול מצביעים על תהליך הובלת פרחים לא תקין. 

 • בחנו בקפידה את חתך הגבעול. רצועה יבשה מושחרת מסביב לחתך או משטח מעוך מצביעים על ריקבון מתחיל של הפרח. המשמעות היא, כי הפרחים עומדים במים כבר זמן רב. חתך נקי, חלק וירוק זהו החתך הנכון.

חשוב לדעת:

 • הזמן האידיאלי לגזירת ורדים הוא כאשר עלי כותרת חיצוניים כבר נפתחו מעט ועלה הכותרת הראשון בדיוק התחיל להתקלף. ורדים כאלה מחזיקים מעמד יותר מאחרים.

 • עובי הגבעול אינו חשוב. לדוגמא, ורדים רוסיים עדינים בעלי גבעולים דקים וגמישים עמידים לא פחות מורדים הולנדיים יפיפיים בעלי גבעולים עבים. החשוב הוא, כי הגבעול יהיה בעל עובי שווה לכל אורכו. אם הגבעול דקיק בחלקו העליון, אין ביכולתו להחזיק את משקלו של הניצן והוא עלול לנבול במהירות.

 • לקוחות רבים מעדיפים לרכוש ניצנים מוצקים סגורים בתקווה שהם יהיו עמידים יותר וייפתחו באגרטל. זו טעות נפוצה. בדרך כלל, בצורה כזו מיובאים ורדים אשר לא ניתנה להם האפשרות לצבור מספיק כוח, הם נגזרו לפני המועד הנכון בכדי לשמור על הפרחים בעת ההובלה. סביר להניח, כי ניצנים כאלה לא ייפתחו, אלא ינבלו עוד בהיותם סגורים. מומלץ לרכוש ורדים אשר נפתחו למחצית או לשליש. כלל זה חל על כל הפרחים.

 • אל תנסו להרשים את יקירכם עם זר ורדים באורך מטר. האופנה לורדים ארוכים הייתה בתקופה בה מבחר וורדים בחנויות היה מצומצם. פרחים בעלי גבעולים ארוכים נראים מרשים רק באגרטלי רצפה גבוהים, אך אורך חייהם קצר יותר, מאחר ואין ביכולתם של גבעולים ארוכים לספק לניצנים לחות וחומרי הזנה המצויים במים. אורך הגבעול האופטימלי הינו 30-40 ס"מ.

 • אל תרכשו ורדים מעוטרים בנצנצים או צבועים בגוונים אקזוטיים. כל ציפוי מקשה על הנשימה של עלי כותרת עדינים ומקצר את אורך חיי הניצן. בנוסף, אף מומחה מנוסה לא יפגע בניצן טרי על ידי צביעתו.

במידה ובכל זאת תחליטו לקשט פרח בפרטי עיצוב או להוסיף ריסוס צבע מסוגנן, המומחים בחנות הפרחים יעזרו לכם להגשים את חלומותיכם.


טיפים של קנייה מוצלחת

 • מומלץ לקנות ורדים ברשתות חנויות גדולות ובחנויות אינטרנט ידועות. לרוב, חנויות קטנות רוכשות פרחים במחיר נמוך מסחורה אשר לא נמכרה ברשתות גדולות.

 • שימו לב לאווירה בחנות. חושב, כי הטמפרטורה בחנות תהיה קרירה, האוויר צח והניחוח נעים. ריחות של אקונומיקה, חומרי ניקוי ומטהרי אוויר לא אמורים להיות חזקים יותר מניחוחות של פרחים טריים.

 • במידה ומוכרים בחנות אוסרים עליכם לגעת או להוציא פרחים מאגרטל – צאו מהחנות! אם הוורדים טריים והינם באיכות טובה, למוכרים בחנות אין סיבה לדאוג, כי תפגעו בפרחים.

 • חנות אינטרנט בעלת שם טוב לא תבצע משלוח של פרחים לא טריים. ראשית, זה יגביר סיכוי כי תבטלו את קנייתכם. ובנוסף לכך, מומחים בחנות הפרחים מעוניינים, כי תישארו שבעי רצון מהקניה ותשמחו לחזור לחנות לרכישה נוספת.


כיצד לבחור ורדים?

מה משותף בין אמא, בחורה אהובה, עמיתה וסבתא?

אין ספק, כי כל אחת מהן, ללא קשר לגיל, תשמח לקבל זר פרחים משובח. ורד – זהו פרח אוניברסלי של כל הזמנים. בזכות מסורת ותיקה והתקדמות טכנולוגית, נוצרים זנים חדשים במגוון צבעים, ניחוחות וצורות שונות של עלי כותרת. בחירת זר ורדים מתאים מתוך מגוון אפשרויות עצום – זו משימה לא פשוטה, אך אנו נעזור לכם לעשות את הבחירה הנכונה.

באיזה צבע מומלץ להעניק ורדים לבחורה?

זר פרחים עוזר להביע מגוון רגשות. אם ברצונכם לבטא רגשות עמוקים בעזרת זר ורדים, שימו לב למגוון צבעי הפרחים:

 1. אדום

 2. ורוד

 3. לבן

 4. כתום

 5. בורדו

ורדים אדומים – סמל אהבה. לא מומלץ להעניק ורדים לעמיתות או חברות, זרים כאלה מיועדים לבחירת ליבך. לא מפסיק לחשוב על הבחורה? העניק לה ורדים בצבע בורדו, הם מסמלים תשוקה. לרוב, זרי פרחים בצבע בורדו מעניקים בחג האהבה, אך הם תמיד במקום כביטוי לרגשות אמיתיים.

ורדים בצבע ורוד – סמל חיבה וחום. ורדים בצבע ורוד בהיר מבטאים חן והערצה, צבע ורוד בוהק – נאמנות ורצון להיות יחד. זר כזה ינעים בחורה בפגישה ראשונה, יביע חיבה ורצון להיפגש שוב.

צבע לבן לא תמיד מסמל טהור ושלמות: זר ורדים לבנים מבטא גם הערצה, נאמנות והרמוניה. בזכות מתנה כזו ניתן להביע רגשות רומנטיים שנולדים וכוונות רציניות.

צבע כתום מסמל רגשות חזקים ואופטימיות כלפי העתיד המשותף.

אפרסק הוא צבע מתון יותר ויבטא בצורה מושלמת הכרת תודה על זמן הבילוי המשותף.


אילו ורדים להעניק לאמא, סבתא, חברה?

בעזרת זר פרחים יפה ניתן להביע תשומת לב, לאחל אושר ושגשוג. חשוב לקחת בחשבון סמליות הצבע וטעמו האישי של אדם לו מיועד הזר. ורדים בגווני צבע שמנת זו מתנה נהדרת לאמא. שילובים עדינים של ורדים בגוון ורוד, צהוב, לבן יבטאו חום וחיבה, יביעו הערכה וכבוד.

לאמא שאוהבת שילובים אקזוטיים והפתעות מקוריות, ניתן להעניק ורדים בצבע כחול או ירוק: זה ידגיש את היופי הייחודי של אמא ויזכיר לה, כי הנכם מכירים היטב את טעמה.

הנעימו סבתא יקרה בזר פרחים בגוונים בוהקים, כגון אדום, ורוד, סגול או אפילו כתום. כדאי לשלב פרחים בצבע סגול עם פרחים בצבעים אחרים, בכדי שהזר לא ייראה כהה מדי. צבע חזק מסמל בגרות ותבונה, איחולים של בריאות וחיים ארוכים. לסבתא מומלץ לבחור סלסלת רודים: סידור כזה קל לטיפוח, הוא ישמור על טריות ויישמר בזיכרון לאורך זמן רב.

לחברה אנו ממליצים לבחור זר בצבעים ססגוניים מקוריים: צהוב, כתום, סגול. צבעים אלו מבטאים אופטימיות, שמחת חיים, אושר ואיחולי מצב רוח טוב. צהוב, בניגוד לדעות קדומות, אינו סמל של פרידה: זהו צבע שמש, אשר מסמל שמחה ורעננות ומתקשר עם חום ואביב.

פרחים בצבעי פסטל - בחירה קלאסית של זר לעמיתה: זוהי מתנה אלגנטית וחמה אשר תביע כבוד והערכה. ניתן לשילוב עם גוונים עדינים של ורוד וצהוב. לעמיתה קריאטיבית מומלץ להעניק זר פרחים ססגוני המשלב בתוכו פרחים בצבע כחול, ירוק, כתום.

עם אילו פרחים ניתן לשלב ורדים?

ורד זהו פרח שניתן להענקה בנפרד או בשילוב עם פרחים אחרים. מומלץ להדגיש יופי וחן של ורדים בעזרת פרחים הבאים:

 1. הידראנג'אה;

 2. אנתוריום;

 3. אלסטרומריה;

 4. לבנדר;

 5. גיפסופילה

ורד הינו פרח בררני בכל הקשור לשכניו לזר: ורד אינו אוהב חרציות, חבצלות העמק, ציפורנים, נרקיסים, קאלות, ליליות, דלפניות. ניתן לשלב פרחים אלו רק בקומפוזיציות לטווח קצר: זר כזה יגרום שמחה עם היופי המיוחד שלו, אך יחד עם זאת הוא עלול לנבול במהירות.

השילובים המתאימים ביותר הינם: ורד עם גיפסופילה, לבנדר, פרחי בבונג קטנים. הם מהווים רקע לורדים גדולים ואינם מפרישים נוזלים אשר גורמים לורדים לנבול. במידה ומחליפים מים באגרטל בצורה שוטפת ומוסיפים חומרי תזונה, זר כזה יוכל לעמוד באגרטל עד 7-10 ימים. פרזיה, סחלב ואלסטרומריה שוכנים היטב עם ורדים בזר: למרות שמדובר בפרחים גדולים, הם אינם מאפילים על ורד - מלכת הפרחים, אלא משלימים אותה בניחוחם העדין.


בחירת צבע הורד

פעם היה נהוג לשלוח ורדים כאות לכוונות רציניות. כיום, בעזרת מגוון צבעים עשיר של ורדים, ניתן לספר על מגוון רגשות: אהבה, התנצלות, תשוקה, הוכרה. נהוג לחשוב, כי מזל גדול הוא לנחש נכון מגוון צבעים אהובים על אדם יקר ולשלוח לו פרחים במגוון צבעים אלה.

אות הוכרה

לעיתים קרובות עוזרים או קרובים שלנו בוחרים זר פרחים לבעל השמחה בצבעים לא נכונים. הבחירה צריכה להיות שלכם! אך ורדים, כאות הוכרה, בצבע אהוב על חתן השמחה תמיד יהיו במקום. אדמונד בלייר לייטון “A Favor” (1898, קטע מתוך יצירה)

ברכה

הזר המתאים ביותר לברכה הינו זר שנבחר על ידכם. ברכה כזו תמשוך תשומת לב וללא ספק תישמר בזיכרון לאורך זמן.

התנצלות

אל תבקשו סליחה בשיחת טלפון או דרך SMS! רק בפגישה אישית! זר ורדים בצבע ורוד בהיר יעזור לכם במשימה זו. להלן רשמה של כמה סוגי ורדים אשר יעזרו במשימתכם: Campanella, Cinamon, Tiffany, Finesse Peach Avalanche, Juliet, Versilia. כיום למגדלי הפרחים יש אף יותר שמות מאשר למעצבי אופנה או לציירים. 
תשוקה 
ורדים אדומים מסמלים אהבה ותשוקה. האם קיים פרח זול יותר, אך יחד עם זאת מלא תשוקה יותר מורד? נהוג לחשוב שכן. זהו פרח פרזיה.

סיבות נוספות להענקת זר ורדים

לכבוד הולדת תינוק נהוג להעניק פרחים ללא ריח בגווני צבע פסטל-ורוד או תכלת-אפור. איחולי החלמה מהירה נהוג להביע בעזרת זר פרחים ססגוניים. פרחים בצבע זהב – ביטוי של שלמות. תנחומים – רק פרחים בצבע לבן! חשוב לזכור, כי צבע לבן מסמל גם אלגנטיות ומסתורין. באנגליה לכל אזור ישנו צבע ורדים משלו, כך צבע לבן הינו צבע של יורקשייר.

 שילוב של צבעים או גוונים

ההמלצה החשובה שלנו היא תמיד לשלב מספר צבעים או גוונים בזר, המומחים לפרחים באנגליה יודעים זאת היטב! אם ברצונכם להרכיב זר מזן אחד של ורדים, כדאי לשלב גוונים שונים של צבע: אפרסק, שנהב, שיפון, ריבת חלב, התיאור מזכיר תחרה אירית מדהימה. אם מדובר בזר ורדים מאותו צבע, כדאי לשלב בתוכו פרחים נוספים, כגון ליזיאנטוסים או טוליפים צרפתיים. 

שפת הפרחים

שפת הפרחים אכן קיימת, אך אין כללי שימוש אחידים בשפה זו. הרבה תרבויות ודתות – הרבה פרשנויות. למשל, באסלאם הורד מסמל יופי גברי. אפילו לזר קלאסי של שלושה ורדים ישנה פרשנות: אור, אהבה וחיים. 

אצילות 

כאשר קיבלתם הזמנה לאירוע, לא נהוג להביא זר פרחים, מומלץ להזמין משלוח כאות הוכרה על ההזמנה. חשוב לעשות זאת מראש או להזמין משלוח ביום שלמחרת. לפי כלל מקובל, נהוג להזמין משלוח תוך 24 שעות. אם מדובר במתנה אישית, אל תשכחו להוסיף כרטיס ברכה החתום בכתב ידכם, במידה והזר מוענק על ידי עמיתים לעבודה, מומלץ להוסיף כרטיס ביקור. 

מחווה אלגנטית מקורית היא להעניק ורדים בכלי קש נתלה לבית או שתילי ורדים לגינה בתוספת שובר שי לעבודת גינון מעת בעל מקצוע. רעיון נוסף הוא להעניק לחברים או קרובים זר דוד אוסטין המורכב מפרחי גינה שלכם. זו מתנה בסגנון אנגלי קלאסי!

שיא האלגנטיות – זה רעיון להעניק לחתונת ביתכם זן ורדים אקסקלוסיבי של אוסטין שגודל במיוחד עבור הכלה הטריה ונקרא על שמה. רקמת הינומה, עיצוב חופה, זר כלה וזרים לאורחים ביום החתונה יישמרו בזיכרון הזוג הטרי והאורכים לאורך שנים ארוכות. זו חגיגה של סגנון וטעם, אך חשוב לתכנן הפתעה כזו מראש.

אפילו על שמה של מלכת אנגליה, כמו גם על שם המלך, נקראו רק פרחי זלזלת. על שם ליידי גאגא – רק שרך. הרי "ליידי" הינו שם בדוי. קיימים זני ורדים אשר נקראו על שם ברברה סטרייסנד, פרדי מרקורי, אלטון ג'ון, אינגריד ברגמן. קיים זן של ורד כלאי תה אשר נקרא על שם מרילין מונרו, אך כל הזנים הללו אינם של דוד אוסטין.עובדות מעניינות על ורדים

ישנם מיתוסים וסיפורים רבים על ורדים. זהו פרח פופולרי בכל העולם. בצרפת נמכרת כמות גדולה ביותר של ורדים: עשרה פרחים לנפש בשנה.

פרח זה נחקר מדעית ואף שוגר לחלל. בשנת 2002 מיני ורד שוגר לחלל לצורך מחקר על השפעת כוח המשיכה על ניחוחו של ורד.

ורד מופיע בספר השיאים של גינס: בארה"ב שיח הוורדים הגדול ביותר בעולם צומח על שטח של 740 מטר מרובע. על השיח צומחים כ-200,000 פרחים. הצמח נקרא על שמה של אשתו של מנהל הגן הבוטני של לונדון, ג'ורג' בנקס.

שמן ורדים, המיוצר מעלי כותרת, מפורסם ומוערך בכל העולם. נהוג להוסיף אותו לרוב מוצרי טיפוח. ניחוח הורד נמצא יעיל לטיפול בדיכאון, שמן ורדים מסייע בריפוי מחלות מסוימות של מערכת העצבים. לייצור 1 קילוגרם של שמן ורדים, יש לסחוט 5 טון של עלי כותרת. בולגריה - היא היצרן הגדול ביותר של שמן ורדים.

את הזן הוותיק ביותר של ורד ניתן לראת בגרמניה. השיח שרד במלחמה ולמרות שנהרס בהפגזה, השורש נשמר והשתילים החדשים צמחו שוב. גילו של השיח הוא כ-1000 שנה. 

ורד בר מכיל כמות עצומה של ויטמין C – יותר מלימון.

את שיחי הורד החלו לגדל ברומא העתיקה. הם התחילו לייצר יין ורוד, פיזרו את עלי הכותרת על מיתת כלולות של זוג טרי. בטקסטים של רומא העתיקה מוזכר רק מספר מצומצם של זני הוורדים, אך כעת המדענים בעולם סופרים מעל 10,000 זנים. לא קיימים מספיק חגים בכדי להעניק את כל מגוון הוורדים שקיים היום. אנו מקווים, כי הנכים אוהבים להפתיע את קרוביכם גם ללא כל סיבה, הרי קרוביכם ראויים להנות מהיופי המדהים של ורדים לעיתים קרובות יותר.

ישנן עובדות על ורדים אשר לא ידועות לכל אדם. לדוגמה, הזן היקר ביותר הינו בן 14 שנים בלבד. זוהי ג'ולייט המפורסמת מעת דויד אוסטין. כיום זהו זן היקר ביותר בעולם.


עובדות מפתיעות על ורדים

 כיום כבר אין ויכוח על קיום ורדים שחורים. הוכח, כי פרחים אלו אינם קיימים בטבע. יחד עם זאת, לעיתים קרובות ורדים בצבע בורדו נקראים ורדים שחורים. גובה השיחים שלהם מגיע עד 7 מטרים. 

להלן כמה עובדות מעניינות נוספות על ורדים:

 • תוחלת החיים של ורדים ארוכה מאד – ישנם מאובנים בני עשרות מיליוני שנים אשר מעידים על כך.

 • ורד, יחד עם ליליות, מוזכר בספר התנ"ך.

 • ורד – זהו סמל אהבה של כל הזמנים, אך יחד עם זאת הוא מסמל גם חן או עצב.

 • הניצנים הקטנים ביותר בעולם הם בגודל של גרגיר אורז. 

 • לפני 18 שנים מיני ורד שוגר לחלל לצורך מחקר על השפעת כוח המשיכה על ניחוחו של ורד. תוצאות המחקר שימשו את יצרני מוצרי הטיפוח לשיפור הניחוח.

בזכות שירות המשלוחים של חנות פרחים פיונה ניתן לבחור זר ורדים מתאים מתוך מגוון מוצרים רחב. בעל השמחה יקבל את הזר בדיוק בזמן. 

מעטים יודעים, כי ורד זהו פרח לאומי של איראן, אנגליה וארה"ב. שמן ורדים טבעי – זהו מוצר יקר ערך של ממש. מחירו עולה על מחיר זהב או פלטינה. 1 קילוגרם של שמן ורדים מיוצר מכ-3 טון של עלי כותרת.

עובדה מעניינת נוספת: שאיפה יום-יומית של ניחוח ורדים מדהים מרגיעה אנשים ומשפרת את מצב רוחם.

ורדים מוזכרים 50 פעמים ביצירות של ויליאם שייקספיר. 

לאחר ביצוע הזמנת משלוח ורדים בעזרת שירות משלוחים Lotlike, הנכם מקבלים פרחים טריים ביותר בקומפוזיציה משובחת.

הורד העתיק ביותר צומח בגרמניה ליד קתדרלה של העיר הילדסהיים. השיח הינו בן כ-1000 שנים ואורכו מגיע עד הגג של בנין הקתדרלה. בשנות המלחמה, השיח נהרס, אך בשנת 1945 צמח שוב.